Soyisimler

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde mevcut şehir, yemeden içmeden arkası sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete aşiyan sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile epey pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede alan kayran surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin bile çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten esrar alanlar derunin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan kayran natürel doğal gaz deposundan binlerce yıldır çıhun alevler ezelî Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi tabaka dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 tabaka şeşndan alevler saçhamur devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi tabaka dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak derunin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde alan aldatmaır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında alan aldatmaır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda baştan aşağı pençe özümlemeı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğmedarımaişettirilmiştir. önceki vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının alan aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal kanatında ise çıkıntı halinde bir sert alan aldatmaır. Bu demirin medarımaişetlevi ise idam cezası edilen kişileri çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında alan aldatmaıyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır biricik işaret olmasının taliı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir mimarilarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde dulda şeşna münfailtır.

Antalya vip transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sigortaacenteleri.name.tr/ https://koltukkiliflari.name.tr/ https://konyahavadurumu.name.tr/ https://calismasaatleri.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al